مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آوین
Avin Counseling and Psychology Center
آزمون سازگاری
زندگی جنگلی از مشكلات و آشفتگی هاست كه بشر از همان ابتدای ورود به این جهان با آن مواجه می شود. در طول زندگی می آموزیم خود را با ناسازگاریها و وقایع زندگی سازگار كنیم و رفتارمان را متناسب با آنها همساز نمائیم. خوشبختانه بدن و مغز ما انعطاف پذیرند، در واقع مكانیزم كاملی هستند كه می توانند با پیچیدگی های زندگی مقابله كنند. اما تردیدی نیست عده ای بهتر از دیگران خود را با شرایط دشوار وفق می دهند. این پرسشنامه به این منظور طراحی شده است تا شما میزان سازگاری خود را دریابید.
كنون با صداقت و بر اساس واقعیت به پرسش های زیر پاسخ دهید:
 
۱- تصور كنید در صحنه یك تصادف وحشتناك و خونین اتومبیل حضور دارید كه البته شما در این تصادف نقشی نداشته اید. اكنون عده ای پیرامون این صحنه جمع شده اند. كدامیك از جمله های زیر به نوع برخورد شما نزدیكتر است.
۲- در مواجهه با موقعیتهای زیر تا چه حد ناراحت و منقلب می شوید: خیلی زیاد- زیاد- كمی یا به هیچ وجه، میزان آشفتگی خود را مشخص نمائید.

الف- اسب وفادار شما كه از مدتها پیش او را خریداری كرده بودید پس از عمری طولانی چشم از جهان می بندد.

ب- سه هفته مانده به مسافرتی كه از مدتها پیش برنامه ریزی كرده بودید باید تا سه ماه دیگر به تعویق می افتد.

پ- (خدای ناكرده) یكی از والدین شما فوت می كند.

ت- دریكی از كشورهای آفریقایی بیماری واگیر وبا شیوع پیدا كرده است و هزاران هزار نفر در حال مرگ هستند.

ث- یك روز قبل از آنكه به همراه خانواده عازم مسافرت هوایی خارج از كشور شوید سانحه هوایی عظیمی رخ میدهدو صدها نفر جان می بازند.

ج- یكی از كتابهای مورد علاقه خود را به دوستی قرض می دهید و چند هفته بعد او به اطلاعتان می رساند كه بخاطر بی احتیاطی آن را گم كرده است.

چ-در حال رانندگی در ترافیك شلوغ شهر متوقف شده اید هنوز یك ساعت دیگر تا مقصد خود فاصله دارید و هم اكنون نیز برای یك قرار ملاقات بسیار مهم تاخیر دارید.

ح- یك شانه تخم مرغ از دستتان می افتد و همه تخم مرغها می شكند.

خ-می شنوید كه قیمت بنزین به زودی ده درصد افزایش خواهد یافت.

د- دولت، تصمیم خود را مبنی بر مجازات افرادی كه از پرداخت مالیات فرار می كنند اعلام می كند.
۳- رئیس (یا رئیس همسرتان) را به همراه همسرش برای شام دعوت كرده اید. وی موافقت می كند و خواهش می كند تا یكی از شركای تجاری مهم و ثروتمند خود را نیز همراه بیاورد. روز قبل از مهمانی متوجه می شوید تنها اتاقی كه می توانید مهمانی شام را در آن برگزار كنید از نظر تزئینات در وضعیت بسیار بدی قراردارد. كدام یك از جمله های زیر به راهی كه در پیش می گیرید نزدیكتر است؟
۴- پشت فرمان اتومبیل نشسته اید و دوستتان نیز همراه شماست كه با اتومبیل دیگری به شدت تصادف می كنید كدامیك از كارهای زیر باید جزء اولین اقدامات شما باشد؟
۵- در مواجهه با موقعیتهای زیر تا چه حد ناراحت و منقلب می شوید: خیلی زیاد-زیاد-كمی- به هیچ وجه.

الف- ساعاتی از نیمه شب گذشته است و به شدت احتیاج به استراحت دارید اما كودك همسایه یكسره گریه می كند.

ب- می شنوید كه كاركنان حمل و نقل به خاطر مسائل جزئی اعتصاب سراسری بزرگی برپاخواهند كرد.

پ- گربه دست آموزتان زیر ماشین می رود و كشته می شود.

ت- از بانك نامه ای دریافت می كنید و متوجه می شوید حساب بانكی شما خیلی بدتر از آن چیزی است كه فكر می كردید.

ث- تمام عكسهایی كه در مسافرت گرفته بودید سیاه شده اند زیرافراموش كرده بودید در لنز را بردارید.

ج- هزینه زیادی را صرف دكوراسیون منزل خود كرده اید و حالا كه تمام شده است می بینید از آن خوشتان نمی آید.

چ- آماده شده اید تا برنامه مورد علاقه خود را از تلویزیون تماشا كنید كه ناگهان تلویزیون خراب می شود.

ح- در خبرها می شنوید كه مدرن ترین سفینه فضایی پس از پرتاب منفجر شده است و سه فضانورد آن كشته شده اند.

خ- یكی از بستگانتان كه در شهری دور زندگی می كند هرسال چكی بارقم قابل توجهی به عنوان هدیه می فرستاد و شما هم روی این پول او حساب می كردید امسال در كارت تبریكش نوشته كه اوضاع خراب است و در عوض مبلغ ناچیزی برایتان فرستاده است.

د- یكی از فرزندانتان به علت تخلف از مقررات رانندگی توسط پلیس توقیف شده است.
۶- همسایه شما كه سالهاست در جوار شما زندگی می كنند امسال برای اولین بار یك جشن سالگرد ازدواج ترتیب داده است سروصدای آنها تا پاسی از نیمه شب ادامه پیدا می كند كدام یك از جمله های زیر به واكنش شما نزدیكتر است؟

۷- استریوی جدید و گران قیمت شما كه تازه آن را خریداری كرده اید كیفیت مطلوبی نشان نمی دهد و برایتان جز دردسر چیزی به ارمغان نمی آورد كدامیك از اقدامات زیر به روشی كه در پیش خواهید گرفت نزدیكتر است؟


۸- در كمال صداقت به هر یك از جمله های زیر پاسخ دهید:

الف- آیا تاكنون در یك مشاجره كنترل خود را ازدست داده اید؟ب- آیا مسئله یا وضعیت خانوادگی خاصی در زندگیتان وجود دارد كه فكرش شما را به وحشت می اندازد؟پ- اگر كسی بخواهد از شما پول قرض كند آیا می توانید بدون شرمساری از اینكه نمی توانید به او قرض بدهید از وی عذر بخواهید؟ت- آیا از پیروزی ”جناح مقابل” در انتخابات خشمگین میشوید؟ث- اگر دریك بازی ورزشی شكست بخورید آیا نسبت به موضوع زودرنج و حساس میشوید؟ج- آیا اعتقاد دارید بعضی ها «خوش شانس» به دنیا می آیند؟چ- آیا گاهی اوقات از روزی كه در پیش دارید به این علت كه ممكن است مشكلاتی همراه داشته باشد وحشت می كنید؟ح- آیا تصمیم گیری در مورد مسائل مادی مانند صورتحساب ها، مالیات، بدهی ها و از این قبیل شما را افسرده می كند؟خ- وقتی روش معمول شما در انجام كارها باید تغییر كند آیا در اجرای آنها دچار مشكل میشوید؟د- آیا وقت شناس هستید؟

 
خانه |تازه ها | دانستنی های روانشناسی | کارگاه های آموزشی | صحبت با مشاور | آزمون های روانشناسی | درباره ما | تماس با ما | En| FAQ